Świat w starym stylu

Świat w starym stylu

wtorek, 16 lutego 2016

Zwierzęcy kształt AD 1936

Izba Skarbów poleca reprint artykułu który ukazał się  15 listopada 1936 roku w miesięczniku ,,Kobieta w Świecie i w Domu". Jest to artykuł reklamujący użytkową rzeźbę drewnianą produkcji Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem założonej przez nieodżałowanego krzewiciela kultury śp. Karola Stryjeńskiego. Zapraszamy do międzywojnia i drewnianych figurek, bardzo cennych teraz a pewnie niesłusznie zagracających zakurzone poddasza.


,,Cicho, kocio zajął miejsce na półce z książkami idealny w swej bryle.- To był naprawdę przyczajony kabłączasto wygięty kot. Patrzył rzeźbionymi oczyma, prężył puszysty, rzeźbiony ogon, rzucał mocny i pewny w sylwetce cień na ścianę. Ciosany z drzewa, cały z przenikających się płaszczyzn pomyślany i... koniec.

Koguty, wydęły dumnie podgardla w zastygłym kogucim krzyku, zarysowały się słoje drzewne na skrzydłach, na wspaniałym ogonie. Zwierzaki, ptaszyska ciosane, snycerski kunszt doskonały. Wejdą do naszych wnętrz, zajmą miejsca sobie właściwe. Wytworne, proste, streszczające opowieść lasu w słojach drzewnych, opowiadające życie żywych stworów. 

Powinny wchodzić do wnętrz przy każdej imieninowej i świątecznej okazji na miejsce bezsensownych figurek z byle jakiej porcelany ( również teraz cennej i przez patynę czasów szlachetnej przyp. Izba Skarbów ). Tak, nie przerażajmy się skąd je brać, to są przecie pomysły i wykonanie Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, można je dostać za zaliczeniem pocztowym, żądać sprowadzenia w sklepach z artystycznymi wyrobami. Nie są droższe od brzydactw szablonowych, już od 7 do 14 złotych można mieć pięknego zwierzaka. Trzeba tylko wiedzieć, że są piękne rzeczy ,, pod bokiem ", po prostu niezauważone i niesłusznie czasem w okazjach podarowanych pominięte. Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, założona została przez ś.p. Karola Stryjeńskiego.
( Kobieta w Świecie i w Domu 15.11.1936 )

Jako postscriptum można dodać, że piękne rzeźbione figurki w stylu późnego art deco z Zakopanego sprzedają się w cenie powyżej  1000 złotych za sztukę, mimo iż były wyrobem półprzemysłowym. Prosimy uważać na podróbki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz