Świat w starym stylu

Świat w starym stylu

sobota, 20 lutego 2016

Relikt mrocznej przeszłości - medal "Za udział w walkach w obronie władzy ludowej"

Jest dzień 22 listopada 1983 roku. Tego dnia w dzienniku ustaw pojawia się dekret o nadawaniu medalu ,,Za udział w walkach w obronie władzy ludowej". Mroczne czas stanu wojennego są świadkami nobilitacji ludzi którzy niejednokrotnie bezlitośnie rozprawiali się z niepodległościowym podziemiem. Faktem jest również że odznaczono nim też osób walczące z pospolitymi bandami i szabrownikami na terenie całego kraju. Czas były nie poddające się prostym ocenom. Jak pisze Marcin Zaremba w swej książce ,,Wielka Trwoga- Polska 1944- 1947" zachowania członków aparatu nowej władzy były krańcowo różne. Warto na przykład przytoczyć fakt że wynagrodzenie przeciętnego milicjanta MO nie wystarczało mu nawet na głodowe życie.
To w połączeniu z niekompetencją, żadną społeczną akceptacją , brakiem kręgosłupa moralnego i groźbą utraty życia przez milicjantów i ich rodziny powodowały liczne akty przestępczo- bandyckie w wykonaniu tej grupy. Jednak nie można generalizować- niektórzy funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej oddawali życie w obronie ludności przed rabunkami krasnoarmiejców czy zwykłych bandytów... Ale wracając do medalu- naszego świadka historii. Odznaczenie nadawano tradycyjnie w dniu 22 lipca ( święto PRL ) uczestnikom walk z podziemiem skierowanym przeciwko władzy ludowej a w szczególności: żołnierzom LWP, funkcjonariuszom UB, MO czy Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.

Medal był przyznawany zasadniczo obywatelom polskim czasami pośmiertnie.. Medalem odznaczono ponad 137 tysięcy osób, co jak na odznaczenie przyznawane przez tylko kilka ostatnich lat systemu jest wynikiem zawrotnym. Powiedzmy sobie szczerze- było to tzw. odznaczenie wstydliwe. Medal został zdelegalizowany w dniu 22 grudnia 1992 roku i dziś jest już tylko świadectwem trudnej polskiej historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz