Świat w starym stylu

Świat w starym stylu

piątek, 29 stycznia 2016

Tradycyjny wyrób świec z wosku pszczelego

Gromnice z żółtawego wosku, lekko pachnące miodem- jeszcze niedawno stanowiły wyposażenie każdego domu. Szczególnie podczas burzy dawały poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie w gromnicy było coś ostatecznego, wkładano ją do rąk umierających, jako symbol Światła świata- Chrystusa. My zapraszamy na pokaz wyrobu świec które wykonaliśmy pod okiem mistrza Arkadiusza Buły najstarszą metodą ,,na kole".


W wiejskich domach świece produkowano na kilka sposobów. W jednym z popularniejszych płaty wosku maglowano drewnianym wałkiem, aby później rozciąć wzdłuż, włożyć weń knot i znowu wałkować. A teraz ,,nasza" metoda w której do starego koła z wozu przywiązywano knoty, które następnie oblewano płynnym, nie za gorącym i nie za zimnym woskiem. Za każdym obrotem koła polewano jeden raz, a czynność tę powtarzano nawet kilkadziesiąt razy- świece ,,tyły" aż wreszcie osiągnęły odpowiednia średnicę.
Potem je wyrównywano pomiędzy deseczkami. czynność wyroby świec była pracochłonna i zabierała sporo czasu . Ale jak mówi mistrz Arkadiusz Buła ,,Ludzie nie mieli wtedy telewizji".. TP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz