Świat w starym stylu

Świat w starym stylu

wtorek, 16 lutego 2016

Pierwsze znaczki pocztowe PRL-u

W dniach 21- 22 lipca roku 1944 w wyniku operacji ,,Bagration" Rosjanie wyzwolili spod okupacji hitlerowskiej kilka pierwszych Polskich miejscowości z których największą było miasto Lublin. Rząd ..Lubelski" zapragnął mieć również swoją narodową pocztę. Z tym jednak wiązał się problem pocztowych znaczków. Po wyzwoleniu w obiegu pozostały marki Generalnej Guberni, jednak chciano to jak najszybciej zmienić. PKWN zamówił w wytwórni ,,Goznak" w Moskwie dwa znaczki pocztowe. Rosjanie zaproponowali druk w ,,,ekspresowym" dla nich tempie kilku tygodni, jednak na wyzwolonych terenach nie chciano wysyłać korespondencji na niemieckich ,,gapach" stąd tez pojawiła się propozycja aby zorganizować wytwarzanie znaczków pocztowych w Lublinie. Tak też zrobiono- dzięki ofiarności lubelskich drukarzy i plastyków dnia 1 września roku 1944 wprowadzono do obiegu pierwszą powojenną serie trzech znaczków. Wyszły one w łącznym nakładzie około 54 tysięcy egzemplarzy. Na znaczkach znalazły się portrety trzech naszych bohaterów narodowych walczących o wolność kraju.

Na pierwszym o nominale 25 groszy przedstawiono podobiznę generała Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego walczącego nomen- omen z .. Rosjanami, na znaczku o nominale 50 groszy umieszczono również ,,antyrosyjskiego" Tadeusza Kościuszkę, zaś na złotówce generała Henryka Dąbrowskiego - twórcę Legionów Polskich we Włoszech. Jak widać w doborze bohaterów PKWN nie była jeszcze tak ,,ideowa" jak już kilka lat później. Znaczki ,,Lubelskie" to obecnie rarytasy poszukiwane przez kolekcjonerów i osiągające na aukcjach filatelistycznych bardzo wysokie sumy.TP


Film demaskuje mit utrwalany przez 45 lat przez komunistyczną propagandę, jakoby 22 lipca 1944 r. utworzony został w Chełmie Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, który ogłosił Manifest PKWN. W rzeczywistości manifest zredagowano w Moskwie już jesienią 1943 r., pod ścisłym nadzorem Józefa Stalina. Kilkudziesięciu figurantów uczestniczących w mistyfikacji przywieziono do Chełma z Moskwy dopiero 27 lipca 1944 r. Oszustwo PKWN i jego manifestu było istotnym elementem zniewolenia powojennej Polski przez Związek Sowiecki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz