Świat w starym stylu

Świat w starym stylu

poniedziałek, 22 lutego 2016

Koziołek Matołek skończył 80 lat


,,W Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie, 
aby dojść do Pacanowa."
W roku 2012 obchodziliśmy okrągłe osiemdziesiąte urodziny kultowej postaci nie tylko dla kolejnych generacji dzieci. Koziołek Matołek bo o nim mowa, powstał w głowach Kornela Makuszyńskiego który opisał jego przygody i rysownika Mariana Walentynowicza.

Pierwsza książeczka opisująca naszego bohatera co to podąża przez cały świat aby dojść do Pacanowa została wydana nakładem znanego przedwojennego domu wydawniczego Gebethner i Wolff w roku 1932. Nosiła ona tytuł ,,120 przygód Koziołka Matołka" okazała się wielkim sukcesem i w ciągu następnych dwóch lat wyszły jeszcze trzy pozycje w kolejności druga, trzecia i czwarta księga przygód Koziołka Matołka. Tym co wyróżniało i wyróżnia do dziś te książeczki to sposób pisania. Kornel Makuszyński opisywał przygody naszego bohatera rytmicznym czterowierszem pisanym ośmiozgłoskowcem. Każdy czterowiersz opowieści był ilustrowany przez Mariana Walentynowicza.

Warto nadmienić, że postaci znane z rysunków Walentynowicza są ich trzecią wersją. Pierwsze dwie artysta zniszczył. Pomimo iż Koziołek Matołek jest postacią znaną dzieciom na całym niemalże świecie do czego walnie przyczyniła się ekranizacja jego przygód ( Studio Miniatur Filmowych w Warszawie 1969-72 ) , książeczki poza naszym krajem doczekały się ...dwóch wydań obcojęzycznych. 

Co ciekawe obydwa miały miejsce już w XXI wieku we Włoszech ( 2006 ) i na Ukrainie ( 2005 ). Dwa polskojęzyczne wydania zagraniczne to wydanie w Palestynie ( 1944 ) i Niemczech (1947 ). Poza filmem nasz Koziołek zaprezentował się jeszcze na dwóch płytach gramofonowych wydanych w roku 1971 przez polskie nagrania. Muzykę do nich skomponował Marek Sewen, a w postać bohatera wcielił się Henryk Boukołowski.

Renesans popularności Koziołka Matołka przyniósł rok 2003 który ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski ogłosił rokiem sympatycznego podróżnika. Wznowiono wszystkie cztery książeczki, wydano DVD z jego przygodami i kolekcjonerską monetę.


W grudniu 2012 warszawskie Muzeum Techniki zorganizowało wystawę ,,80 lat z Koziołkiem Matołkiem", której kuratorem jest Pan Marek Tchórzewski i na którą z całego serca zapraszamy. Ten rok również powinien należeć do naszego jubilata. Na ekrany wejdzie trójwymiarowy film zatytułowany ,,Koziołek Matołek i porywacze zabawek". Również rozsławiony przez naszego bohatera Pacanów na ten rok przygotował masę  atrakcji. Naszemu wiecznie młodemu Koziołkowi Izba Skarbów życzy żeby bawił nie tylko polskie dzieci jak najdłużej i rozsławiał Polskę i Pacanów na całym świecie! Sto Lat! Sto lat!


Ps. Izba Skarbów składa serdeczne podziękowania Panu Markowi Tchórzewskiemu kuratorowi wystawy w warszawskim Muzeum Techniki za krytyczne uwagi i swoją wiedzę na temat Koziołka jaką zechciał się z nami podzielić. Pozdrawiamy serdecznie!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz