Świat w starym stylu

Świat w starym stylu

poniedziałek, 22 lutego 2016

Bursztynowa komnata

Historia tego już legendarnego pomieszczenia rozpoczęła się w 1701 roku, a zakończyła w 1709 roku. Zleceniodawcą projektu był Fryderyk I Hohenzollern, ówczesny elektor Brandenburgii. Bursztynową komnatą nazywano jeden z gabinetów w pałacu Charlottenburg, znajdującego się pod Berlinem.

Koncepcja pochodziła od Andreasa Schlütera, niemieckiego rzeźbiarza i architekta. Wykonawcą  zaś został mistrz bursztyniarski Gottfried Wolfram z Kopenhagi, pracujący na dworze Fryderyka IV. Ściany pokoju, który ozdobiono jantarem miał wymiary 10,5x11,5 m. Wszystkie elementy kompozycji zostały odpowiednie obrobione i pieczołowicie dobrane względem siebie. Tworzyły one m.in. płaskorzeźby i herby. Kiedy Piotr I Wielki przybył z wizytą do Prus zachwycił się dziełem. W podarunku Fryderyk I ofiarował go carowi jako dowód przyjaźni oraz potwierdzenia zawartego sojuszu. Otrzymany dar trafił do Petersburga, gdzie umieszczono go w Pałacu Letnim, by po pewnym czasie przenieść do Pałacu Zimowego. Od roku 1743 gabinet zaczęto rozbudowywać. Wśród nowych elementów znalazły się kandelabry, meble czy lustra. W ciągu dziesięcioletniej renowacji komnata rozrosła się do 55 metrów kwadratowych i zawierała 6 ton bursztynu.
W roku 1755 cesarzowa Elżbieta Romanowa, córka Piotra I Wielkiego, przeniosła komnatę do pałacu w Carskim Siole. Niemcy w czasie inwazji na Rosję, w ciągu 36 godzin zdemontowali komnatę i wywieźli do zamku w Królewcu. Tak szybka rozbiórka możliwa była dzięki wysuszeniu bursztynu. Przez lata zrobił się on kruchy i sam zaczął odpadać ułatwiając tym samym rozbiórkę.


W poszukiwania bursztynowej komnaty zaangażowały się służby ZSRR, Niemiec oraz Polski. Do poszukiwań zaangażowano służby specjalne, a nawet radiestetów i jasnowidzów. Wytypowano kilka miejsc, w których mogła znajdować się komnata. Wśród nich był: Kraków, Zamek w Człuchowie, Giżycko czy Kaliningrad.
W roku 1979 rozpoczęto rekonstrukcję komnaty w Carskim Siole korzystając przy tym z zachowanych źródeł takich jak dokumenty i zdjęcia. W pewnym momencie budowy pojawiły się problemy finansowe. Jednak dotacja w wysokości 3,5 miliarda dolarów przekazana przez niemiecka firmę Ruhrgas AG umożliwiła jej dokończenie w roku 2003.
Uroczyste otwarcie miało miejsce z okazji trzechsetlecia Sankt Petersburga. W uroczystości udział wzięli m.in.: Władimir Putin czy George W. Bush. 
Dariusz Makowski  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz